Пчелен восък – лечебният еликсир

Пчелен восък – лечебният еликсир

Полезни свойства на пчелния восък

Пчелния восък е естествен антибиотик. Стимулатор на имунната система. Лекува и предотвратява простудни и вирусни заболявания. Обезболява наранено място. Подобрява кръвообращението. Хидратира кожата в дълбочина. Освобождава от токсини. Участва в процесите на клетъчна регенерация. Предпазва кожата от външни дразнители като образува защитен филм. Изумителен „лечебен еликсир“.

Здраве в шестоъгълни килийки – съвършени бели или златистожълти. Ако сте държали пчелна пита в ръката си, познавате усещането –  твърдо и плътно, натежало от ухание и гъст мед. „Течното злато“ е защитено в килийките, а восъчните им ръбчета се очертават осезаемо. Има нещо респектиращо в пчелната восъчна пита. Изумително творение на природата. Изграждат я  пчели само в периода от 10-ия до 18-ия ден от живота си, когато произвеждат восък. Процесът на създаване на пчелния восък е също толкова удивителен, колкото и свойствата му.

Как пчелите произвеждат пчелния восък 

Докато много насекоми изграждат гнездата си с материали от околната среда, пчелите произвеждат свой собствен строителен материал –  восъка. С него изграждат пчелните пити и килийки, които са дом за развитието на пчелите, и място за съхранение на меда и прашеца. Между 10-ия и 18-ия ден от живота на пчелите, в коремчетата им са активни т.нар. восъчни жлези.

Течният восък се отделя от коремните отвори на восъчните жлези и при съприкосновение с въздуха се превръща в твърди малки люспи восък. Пчелата ги поема с крачката си, пренася ги до челюстите, където ги дъвче, за да омекнат и да може да ги моделира, и оформя с тях стените на килийките. В кошерите, създадени от човека, пчеларят обикновено слага восъчен лист, който служи на пчелите за основа, но в естествени условия, когато средата е празна, пчелите изграждат структурата на пчелната пита като се закачат една за друга с малките си крачка, създавайки истинско скеле.

Восъкът се произвежда чрез трансформация на съдържащите се в меда захари. Една част от захарите се използва като строителен материал, другата като гориво за осигуряване на енергията, необходима за синтеза. Пчелите използват около 10гр. мед за производството на 1гр. восък. А 1кг восък се получава от 4 млн. восъчни люспи.   

Какво представлява пчелният восък 

Пчелният восък е сложна смес от около 300 органични вещества с мастна природа. Въглеводороди, киселини, алкохоли и в по-голяма степен естери.

По време на секрецията от пчелите восъкът е с полупрозрачен бял цвят. След това може да се оцвети от светло жълто до тъмно оранжево, в зависимост от цветовете на маслените вещества в прашеца на различните цветя, който пчелите добавят. Слънчогледът например придава на восъка златистожълт оттенък, акацията – бял. Медът има водна основа, а пчелният восък не се разтваря във вода – затова клетките на пчелната пита са идеални за съхранение на меда – няма взаимно проникване или загуба. При температура 35° восъкът става пластичен, а температурата му на топене е относително ниска (62-66°). Консистенцията му е твърда, но еластична, леко зърнеста, почти няма вкус, а ароматът му напомня на прополиса. Ако все пак се опитаме да опишем вкуса му, бихме казали – сякаш вкусвате вечността – не може да се определи, но в него има всичко.

Най-чист е восъкът от слоя, с който пчелите запечатват килийките. Бял, без примеси, той е най-добрият материал за използване в козметични и фармацевтични препарати.Още от древни времена принцеси, царици и кралици,  са имали в козметиката си безценния пчелен восък и са се ползвали от изумителните му качества.

История на употребата на пчелния восък във фармацевтиката и козметиката

Да се върнем за миг назад във времето. Клеопатра. Нефертити… Култ към красотата.  Кремове и помади. Вълнуващи шишенца. Магични отвари, тайнствени смеси. Магията на красотата се е случвала в опушени помещения на мъждукаща от пламъка на факли светлина, в причудливи стъкленици,  под зоркия поглед на вещи в занаята лечители. Растения, билки, мед, пчелен восък и хиляди други природни съставки – в ръцете на изкусни билкари, знахари и алхимици са се превръщали в лекове, помади и билкови отвари за красота и здраве.

Като лечебно средство пчелният восък за първи път документирано се споменава в египетски папирус от 1550г. пр.н.е. Включен е в 32 рецепти, всички за външа употреба, в които пчелният восък действа катовещество-носител заедно със смола, смирна, волска лой и др. Предписанията са от лечение на шипове, през изгаряния, до успокоение на ставни болки и скованост.

В Древна Гърция, Хипократ – „бащата на медицината“, през 5в.пр.н.е. препоръчва приложение на пчелния восък при гнойна ангина.

По-късно в Древен Рим, Плиний Стари в своята „Естествена история“ говори за восъка, както за външна, така и за вътрешна употреба. Определя го като „омекoтяващ, затоплящ и регенериращ“ и „колкото по-пресен, толкова по-добре“. Пчелен восък се дава и на болни от дизентерия в смес от брашно и вода или в препечена каша от грис. Плиний го споменава и в балсами и лапи.

Персийският лекар Авицена предписва пчелния восък като стимулант на лактацията при жените и за лечение на упорита кашлица.

В „Рецептурник на тайните“ от 16в. на флорентинския благородник Антонио де Медичи, пчелният восък играе забележителна роля в състава на мехлеми и „восъчни пластири“, омекотяващи и лечебни приложения при изгаряния, натъртвания, мазоли, рани, фрактури, ишиас и др.

Факти

Незабравим факт обаче в историята на употребата на пчелния восък в името на красотата се случва през 2-3в.сл.н.е., когато гръцкият лекар Гален прави знаменателно усъвършенстване на една  рецепта и така създава своята на практика неподвластна на времето рецепта – „Ceratum Galeni“ – „Восъкът на Гален“: зехтин, пчелен восък и розова вода. Именно „Восъкът на Гален“ е древната рецепта, която все още е в основата на съвременните „колд кремове“.

И един любопитен факт за нестандартна употреба на пчелен восък в античността– когато Одисей, на връщане от Троянската война, пътувал към своя остров Итака, трябвало да мине покрай скалите на коварните сирени, омайващи с гибелни песни, използвал восък, за да запуши ушите на моряците си и така ги спасил.

Приложение на пчелния восък във фармацевтиката в днешни дни

Днес восъкът се използва заради неговите лечебни, противовъзпалителни свойства, при абсцеси, изгаряния, напуквания на кожата, в топли лапи при артроза и ревматични заболявания и някои видове невралгии, за подобряване работата на червата и стомаха. Влиза в състава на лечебни кремове, свещички, пластири и др., придава гладкия и лъскав вид на таблетките за смучене. Използва се за приготвяне на специални дъвки и витаминизирани бонбони за почистване и заздравяване на венците и зъбите. 

Пчелният восък и народната медицина 

Дъвченето на восъка, с който са запечатани килийките има много добър противовъзпалителен и укрепващ ефект за венците, зъбите, червата и стомаха. С восък, в добавка с прополис, загряти на водна баня, се правят инхалации. Топли восъчни питки от загрят на водна баня восък, се ползват за облекчаване на възпалителни процеси, усилват кръвообращението и изтеглят токсините. Топлолечение с восък се прилага при простуда и грип, заболявания на мускули, сухожилия и др. Леко затоплени пластири от восък, поставени на гърдите при бронхити, имат силен лечебен ефект, най-вече при децата.  

Пчелният восък в козметиката

Особено добро действие има пчелният восък върху деликатната, дехидратирана и девитализирана кожа. Почиства епидермиса и я подхранва, като част от активните му вещества се резорбират от кожата. В същото време, восъкът има свойството да изтегли от кожата отпадни продукти и токсини. Консервиращото му действие, известно още от древен Египет, го прави много подходящ за включване в състава на продукти, чиято цел е да забавят процесите на стареене в организма. Успешно участва в регенерацията на клетките.  Включен в състава на кремове, предпазва кожата от външни дразнители като образува защитен филм. Подобрява кръвообращението. Може да се прилага при рани, изгаряния, екземи и друг вид кожни проблеми.

Подхранва и регенерира кожата през деня и нощта. Богат на естери на мастни киселини и различни дълговерижни алкохоли, както и витамин А, пчелният восък осигурява мощни антиоксидантни, лечебни и подхранващи ползи за кожата.

Включили сме пчелен восък в състава на 3 продукта от нашата нова линия:

В статията за използвани данни от ИАППП.

Полезни връзки

Последвайте ни