Хиалурон – що е то и как да го доставим на тялото

Хиалурон – що е то и как да го доставим на тялото

Естествен компонент на съединителната тъкан в човешкото тяло

Съвсем в порядъка на тв рекламите е, да си помислите, че хиалурон е нещо чисто синтетично, създадено в модерна лаборатория, с цел вечна младост. Да, но не съвсем. Както всичко гениално, създавано някога от човека, и тук природата е първа. Ние само сме взели и сме се учили от нея. Хиалуронът  е органичен шедьовър, дарен ни от грижливата природа. Дар, който се произвежда естествено в телата ни, като междуклетъчно вещество с основно свойство да задържа вода и така да хидратира тъканите. Среща се в кожата ни, в клапите на сърцето, в очите, в белите дробове, в хрущяли, в синовиалната течност около ставите, в съединителната и нервнататъкан.

Хиалуроновата киселина е един от основните компоненти на аморфното вещество на съединителната тъкан. Подобен на желе гел, в който са потопени колагеновите и еластиновите влакна. Благодарение на хиалуроновата киселина, кожата ни е гладка и еластична. Ставите ни са добре подвижни, виждаме ясно с очите си, раните ни заздравяват по-бързо.

Основно свойство на хиалуроновата киселина – да привлича и задържа вода

Огромното значение на хиалурона за цялото тяло се дължи на удивителната му способност да свързва голямо количество водни молекули като задържа вода около 1000 пъти над собственото си тегло.Точно тази негова способност придава обем и еластичност на кожата. Хиалуроновата киселинаиграе ролята на смазка между ставните повърхности и има способността да запълва пространството,и да осигурява миграцията на клетките в организма. Освен, че осигурява хидратация на тъканите, същевременно ги предпазва и от прекомерно напрежение и стрес.

Химическа структура на  хиалуроновата киселина

От химична гледна точка хиалуроновата киселина е глюкозаминогликан, който е един от най-важните компоненти на извънклетъчната матрица. Молекулата на хиалуроновата киселина се формира от повторението на дълги последователности от две прости захари – глюкоронова киселина и N-ацетилглюкозамин. И двете вещества са отрицателно заредени и когато се съединят, силното отблъскване води до линейна, гъвкава и изключително полярна молекула. Високият афинитет на хиалуроновата киселина към другите компоненти на извънклетъчната матрица позволява образуването на плътна и сложна мрежа.

Хиалуронът се среща при много животни и някои видове бактерии.

Хиалуроновата киселина става известна на науката през 1934г. Джон Палмър и Карл Майер успяват да я извлекат от очната леща на теле, и по-точно от т.нар. стъкловидно тяло в окото. На него дължи и наименованието си – от хиалос– на старогръцки – стъклен.

До преди няколко години хиалуроновата киселина се е извличала изключително от животни и по-специално от гребени на петли, а в последните години и от определени бактерии. Всъщност съвременните производствени техники позволяват синтеза на различни видове хиалуронова киселина с различни характеристики и области на приложение.

Хиалуроновата киселина – най-добрият хидратиращ агент за кожата

Около 50% от общото количество хиалуронова киселина в тялото ни се открива в кожата като основен компонент на дермата. Има изключителна способност да свързва водата в компактен гел. Този гел осигурява на кожата балансирана хидратация и защита, като поддържа естествения тургор, придава еластичност, гладкост и устойчивост на кожата, и помага за запълване на фините бръчици.

Бръчици и хиалуронова киселина

Благодарение на основното си свойство да привлича и задържа вода, хиалуроновата киселина придава на кожата класическите характеристики на еластичност и мекота. С напредването на възрастта концентрацията й в съединителната тъкан намалява и кожата губи своята еластичност и младежки вид.

47.00лв.

Как да доставим хиалурон на тялото

Един 70-килограмов човек има приблизително 15 g хиалуронова киселина в тялото си. 1/3 от нея всеки ден претърпява процеси на разграждане и повторно изграждане.

Тази динамика, предполага редовно снабдяване с хиалуронова киселина – и като профилактика, но особено в периоди на занижено количество в тялото, поради някакъв проблем.

Например при болки в ставите, поради износване на хрущяла и намаляване на синовиалната течност, може да се приема инжективно или като хранителна добавка. При сухота в очите – под формата на капки, в чийто състав има хиалуронова киселина; за по-бързо заздравяване на рани или лечение на белези; при нужда от козметична интервенция по лицето – с т.нар. филъри с хиалурон и колаген, които се инжектират. Разбира се, тези методи на приложение на хиалуронова киселина е нужно да се извършват по лекарско предписание.

Друг начин да увеличим нивата на хиалуронова киселина е като включим в диетата си храни, които съдържат хиалуронова киселина. Някои от тях са спанак, орехи, малини, къпини, боровинки, ягоди. Или такива, които помагат на тялото да увеличава производството на хиалуронова киселина – костен бульон, соеви продукти, листни зеленчуци, ядки.

Важно е да следим състоянието на организма си и да разпознаваме признаците на дефицит на хиалуронова киселина.

Най-често започват със загуба на еластичността и здравия вид на кожата.

Ако сме на възраст над 30г., вече е желателно към грижата за кожата да включим редовно хидратиране. Особено силно това важи и при смяната на различните сезони, UV облъчването от слънцето и ако живеем постоянно под стрес и напрежение.

Грижата, която ви предлагаме, за здрава и добре хидратирана кожа, са новите ни кремове. Богати са на хиалуронова киселина и други ключови природни съставки за дълбока и дълготрайна грижа:

А как най-ефективно да ги прилагате? Ще ви разкажем с любов към вас и себе си – на среща по женски, на която съвсем скоро ще ви поканим.

Полезни връзки

Последвайте ни