Овлажняващ или хидратиращ крем да изберем?

Въпрос, който често си задаваме, и чийто отговор намираме най-вече на принципа на пробата и грешката. Не защото не се информираме, а защото веднъж сме доволни от хидратиращ крем, друг път – от овлажняващ. А кожата си е все нашата – нормална, суха или мазна. Защо става така?

Защото кожата е още и отражение на нашите чувства, навици, емоции, на нашите преживявания.

И като такава, един ден кожата ни е добре, друг ден страда, което означава, че един ден е добре наситена с вода, друг ден е загубила част от водното си съдържание. Истината е, че почти винаги имаме нужда и от двата вида крем. Всеки тип кожа – нормална, суха или мазна, има нужда от един основен, ключов фактор, за да бъде здрава – и това е – достатъчно влага в клетките, в междуклетъчното пространство и на повърхността на кожата.

Когато водата от горните слоеве на кожата прониква необезпокоявана до най-долните и ги изпълва достатъчно, кожата ни е добре хидратирана. Когато така набавената влага остане задържана в клетките, кожата е добре овлажнена и еластична, здрава, свежа, с младежки вид и блясък.

Ето защо, съставките в кремовете ни са специално подбрани, за да запазват и поддържат  добре хидратирана и овлажнена кожа.

Хидратиращите ни кремове са богати на колаген, коензим Q10, еластин, витамин А, арганово масло и още съставки. Всичките имащи за цел да придърпват влага от горните към долните слоеве на клетките, докато тя достигне нужните нива за здрава и добре хидратирана кожа.

Овлажняващият ни крем, богат на хиалуронова киселина, розова вода, алое вера гел и още, има за цел да задържи вече набавената влага в клетките и да й пречи да ги напуска, което с напредване на времето и възрастта се случва все по-лесно.

Есента е в разгара си – противоречива и предизвикателна, истинско изпитание за кожата ни. Ту топла – ту студена, понякога слънчево-златна – друг път хладно ветровита, често влажна – и също толкова суха. Слънцето, студът, вятърът, също и стоенето пред екрани, изкуственото осветление са екстремни фактори за кожата ни. Губим вода, топлина, електро-магнитния си баланс, комфорта си.

При силни емоции, стрес, заболяване, тъга – кожата също губи своя воден запас, оттам и добър външен вид.

Влагата в кожата ни е особено нужна в студените есенни дни. Предотвратява появата на петна и зачервявания или проявата на леки несъвършенства като фини бръчици и слаби капиляри.  

Без нужното количество влага, кожата губи своята еластичност и трудно изпълнява защитната си функция. Изградена е от 3 слоя. За около 5 седмици новите клетки в най-горния слой стигат до повърхността и подменят отпадналите. В средния слой са колагенът и еластинът. Тук са и кръвоносните съдове, жлезите, нервите и рецепторите им, също и космените фоликули. В най-долния слой на кожата са мазнините, служещи като гориво и запас при недостиг на храна. Това е  слоят, който предпазва тялото от студ.

Ако влагата в кожата не е в нужното количество, кожата не може добре да защитава останалите органи от проникване на бактерии. Не може да регулира добре телесната температура, не може добре да предпазва от слънчевите лъчи, атмосферните влияния. Затрудняват се дишането и способността й да отделя токсини.

Кожата – нашето най-външно аз, е всъщност сложна система, нуждаеща се от редовна поддръжка – пълноценна хидратация и овлажняване. Изборът на хидратиращ или овлажняващ крем не е еднозначен и не зависи само от типа кожа. Зависи от това дали имаме повече нужда да набавим влага в клетките, или имаме достатъчно, и е нужно да я задържим в тях.

И ако все пак се чудите кой крем да изберете – хидратиращ или овлажняващ, усетете кожата. Тя ще ви каже – дали има нужда да задържите влагата в нея или от допълнително такава.

А, ако имате нужда от нашата подкрепа, следете скоро за предстоящото събитие, което ще обявим – Практични съвети за кожата от Светла Димитрова и Debora Golden Nature , на което ще представим новата си продуктова линия и ще споделим опита си.

Последвайте ни