Колаген и трябва ли да присъства в козметиката ни?

Колаген – в днешно време не можем да си представим козметичен щанд, в който да не е споменат в почти всички продукти.
От серуми до маски, всеки един от тях обещава, че съдържа, ще запази, засили или възстанови производството на колаген в кожата ни. Но преди да отхвърлите тази колагенова мания, нека да разберем каква е истината за този протеин и защо имаме такава голяма нужда от него.

Какво е колагенът и откъде идва?

Колагенът е протеинов пептид, който съставлява 30 процента от общата протеинова маса на нашето тяло. Това го прави най-разпространеният, структурен протеин при бозайниците. Намира се в кожата, както и в сухожилията, хрущялите, връзките и лигавицата на костите и кръвоносните съдове. Позволява на тялото и кожата да запазят формата си и ги предпазва от деформация.

Различните видове колаген

Поради своята влакнеста природа, колагенът често се нарича „скелето“ на тялото, което поддържа и свързва тъканите и вътрешните органи. Мислете за него като за лепилото, което държи всичко заедно. Има 28 вида колаген, като тип I, II и III са най-често срещаните. Те съставляват 80 до 90 процента от колагеновата доставка на нашето тяло.

Тип I е най-често срещаната форма на колаген в тялото. Той формира структурата на вашата кожа, кости, органи и сухожилия. (Поради ролята му в поддържането на кожата, това често е типът колаген, който ще искате да търсите в продуктите за красота.)

Колагенът тип II е градивен елемент на хрущяла, гъвкавата съединителна тъкан, намираща се в ставите. Изследванията показват, че колагенът тип II може да бъде полезен за намаляване на болката в ставите.

Колаген тип III се намира в различни органи (като белите дробове), както и в кожата. Обикновено се намира заедно с колаген тип I и му помага да върши работата си по поддържане на кожата, костите и др.

Как колагенът се разгражда

За съжаление тялото ни неизбежно губи колаген с течение на времето. Започвайки от 20-те години, производството му намалява с 1% всяка година. Колагеновите влакна се разграждат под влиянието на различни фактори. Замърсяването от околната среда, UV излагането на слънце, тютюнопушенето, алкохолът и стресът са най-честите унищожители на колаген. Вследствие загубата кожата се състарява, губи плътност, появяват се бръчки и петна.

Но не всичко е загубено. Производството на колаген може да се увеличи чрез подобряване на метаболизма на кожата. Локалният ретиноид и ретинол могат да помогнат за насърчаване на производството на колаген.

Лазерните и ултразвукови процедури също могат да помогнат за насърчаването му.

Добавките с колаген – особено тези със съставки, повишаващи колагена, като витамин С, цинк и хиалуронова киселина – и здравословната диета и начин на живот, също могат да помогнат за предотвратяване на разрушаването на колагена.

Колагенът за кожата ни

Борбата с бръчките, както и загубата на плътност, означава справяне със загубата на колаген по един или друг начин.

За тази цел на пазара има множество продукти, богати на колаген, повечето от които попадат в една от двете категории: овлажнители (особено кремове) и орални добавки. Модерните добавки доминират на днешния пазар, докато колагеновите кремове са от малко по-старата школа.

Но независимо от формата, под която се приема, продуктът ще помогне на кожата да възстанови загубеното, подобрявайки всичко – от хидратация и еластичност до фини линии и бръчки. В последно време обаче експертите ни препоръчват да ползваме, повече продукти, които насърчават производството на колаген ( като ретинол или витамин C), отколкото от крем, съдържащ колаген.

Изследванията

Както разбрахме, колагенът е отговорен за поддържането на кожата стегната, еластична и гладка. Изследванията показват, че поглъщането на колаген може да подобри цялостния вид и усещане на кожата. Проучване, публикувано в списанието Skin Pharmacology and Physiology, установи, че жените, които приемат добавка с колаген веднъж дневно, са отбелязали подобрения в еластичността на кожата след един месец. Освен това те са показали и по-високи нива на хидратация в кожата си в края на изследването.

Колагенът също така подобрява еластичността, като намалява появата на стрии и целулит. Проучване, публикувано в списанието на Европейската академия по дерматология и венерология, посочва, че докато нищо не може да ни отърве от стрии като цяло, колагеновите инжекции са едно лечение, което благоприятства за предотвратяване на образуването на нови стрии и избледняване на съществуващите. Това проучване също обяснява, че локалните процедури за грижа за кожата, които увеличават производството на колаген, могат да помогнат и за намаляване на появата на стрии.

Що се отнася до способността на колагена да намалява вида на целулита, проучване, публикувано в Journal of Medicinal Foods, установи, че жените, които са приемали колагенови добавки в продължение на шест месеца, показват подобрение във вида на умерения си целулит в края на проучването.

Последвайте ни