Добрият сън и ние… как да станем добри приятели?

Добрият сън и ние… как да станем добри приятели?

Удивително е как сами се прецакваме! Учени и авторитети от цял свят изследват добрият сън, проучват навиците на десетки хиляди доброволци, обработват се колосални количества данни, правят се анализи, харчат се стотици хиляди, че и повече евра и долари, за финансирането на експерименти в цял свят, за да обобщим резултати, които не че не сме чували, но за сметка на това успешно пропускаме покрай ушите си. Защото работата е по-важна, защото грижата за невръстни и връстни членове на семейството е приоритет, защото….

Ако ни спрат на улицата с въпрос за съня, всички кимаме утвърдително, че е добрият сън е важен. Също както 98% от анкетираните в две изследвания на PHILIPS през последните години преди ковид, проведени във Великобритания, САЩ, Австралия, Япония, Германия, Бразилия и още няколко страни са отговорили, че сънят им е важен. 8 от 10 човека от тези 98%, са казали, че сънят им е важен за тях, ноооо има по-важни неща от съня и тези неща са – работа, семейство, забавления! Иначе сме разумен вид – homo sapiens!

Добрият сън е важен – тогава защо го слагаме на последно място?! Иди убеди развита раса извънземни, ако кацне тук, че земляните сме мислещи логични същества. Повече от половината от същите анкетирани казват, че биха подобрили съня си, но не правят нищо по въпроса. И пак от тези анкетни сладури, между другото всички са били в активна възраст между 25 и 60г. –  30% от тях спят по-малко от 6 часа поради служебни, направо работни причини! И скоро като излязат данните след ковид и хоум офис ерата, представете си как ще скочат тези проценти!!!

И тук е моментът да развенчаем 3 световноизвестни мита за съня

Те са толкова популярни и често срещани заблуди, че ги приемаме за истина:

Мит 1:  Всеки човек се нуждае от 8 часа сън

Да, ама не всеки. Само около половината от населението на Земята в активна възраст, има потребност да спи около 8 часа. Останалата половина от тази част, има потребност или от малко по-малко, или от малко повече сън. Любителите на статистиката да приемат за средно – 7 часа сън. И за изненада, има и един много малък процент – от 1-3%, които имат нужда да спят само 3-4 часа и това им е достатъчно! Така е – различни сме и имаме различни потребности. Сови или чучулиги – бъдете себе си и спете според потребностите си!

Мит 2: Всеки може да свикне с по-малко сън от нужното му количество

Това ще работи докъм студентските години или първото бебе, и после – здравей, първи срив! Никой не е истински здрав и ефективен, ако спи по-малко от времето, което на него лично му е нужно. В научните среди вече се твърди, че липсата на сън пречи на мозъка да се очиства от токсини, а нарушаването на дълбокия сън влошава познавателните способности. С други думи – спете достатъчно, ако държите да сте с акъла си на стари години!

Мит 3: Добрите ми постижения, професионализмът ми и грижовността ми към всички, компенсират последиците от недоспиването ми

„Трябва да го направя на всяка цена“ така ни е обзело, та се самоубедихме, че можем да управляваме с мозъка си всяка потребност на тялото – дори и качеството и количеството на съня. И се объркахме генерално! Проучване на НАСА казва, че при 18 часа в будно състояние, без да сме пили алкохол и без да сме правили нещо необичайно, действията, поведението и реакциите ни, отговарят на човек с 0,8 промила алкохол в кръвта си.

У нас, както и в повечето европейски страни, допустимото количество алкохол в кръвта при шофиране е 0,5 промила. В някои европейски страни за начинаещи шофьори е 0,2. Значи, ако в продължение на 18 часа не сме спали, защото сме се скъсали от работа и къщни дейности (без да пием алкохол!), реакциите ни ще са като на подпийнал с 0,8 промила – т.е. леко неадекватни в това, което правим. Което значи – недостатъчните 4 часа сън преди важна среща не можем да ги наваксаме и с 10 часа сън следващата нощ. Поразията вече е свършена.

Ние сме на възраст между 25 и 65 години и сънят ни не е добър

  • Ако спим по-малко от 7 часа на нощ;
  • Ако си лягаме след 23:30ч;
  • Ако заспиваме трудно;
  • Ако се будим през нощта и не можем да заспим после или заспиваме след няколко часа;
  • Ако се будим сутрин изморени и нямаме енергия през деня;
  • Ако работим на дневни и нощни смени.

Ако се разпознаваме в поне 1 „Ако“, най-вероятно не спим добре и е време да обърнем внимание на съня си. Защо не спим добре? Кои са причините да не си набавяме качествен сън? Всички ги знаем:

Основните причини за некачествен сън

  • Работа;
  • Стрес;
  • Тревожност;
  • Неправилен начин на хранене;
  • Липса на движение.

Ползи от добрия сън

  1. Подобрява всички физиологични показатели на тялото. Не можеш да си здрав без достатъчен и добър сън.
  2. Стабилизира ума. Не можеш да си адекватен в този препускащ свят, ако не си се наспал.
  3. Дава възможност да ползваш чувството си за хумор! – Това, ако не е стимул!!!

Добрият сън и ние – как да станем приятели?

Решенията започват от физическото тяло

  1. Качествено хранене, съобразено с ритмите на храносмилателните ензими – тялото говори, слушайте го. Ако сте забравили да го чувате – прочетете литературата по въпроса.
  2. Спортуване, адекватно на естествените биоритми – не тренирайте в 22ч. след работа – няма как да си легнете до 23.30ч.
  3. Приемайте мелатонин, само ако е установено, че имате нужда, не по принцип.
  4. Стрес и тревожност – сведете ги до минимум! Намерете своя инструмент, който ви позволява да се успокоите, да разделите деня от нощта и да позволите на тялото си да се отпусне и да заспи. Душ, вана преди лягане, медитация, любов, уединение, книга, каквото и да е, само да е вашето. Ако не укротите ума си, няма да укротите и тялото си.
  5. Погрижете се за комфорта на тялото си в леглото  – то ще спи добре на тъмничко,  тихичко, и на неговото си топличко или студеничко – на каквото е свикнало.
  6. И последно – ако усещате, че имате проблем със съня и не можете да се справите сами, потърсете помощ от специалист.

Любопитно: Знаете ли кога сме прецакали съня си? Когато сме изобретили електрическата крушка.

Важно: Тя може да се гаси.

Полезни връзки

Последвайте ни